Hostinger Easy Onboarding 2.0.45 - en to ja translation catalogue (461 entries)

en:  Learn how to connect your domain to Hostinger by watching this tutorial on YouTube for a step-by-step guide:
ja: Hostingerでのドメインの接続方法については、YouTubeに投稿されているこちらのステップバイステップガイドをご覧ください：

en:  Please refresh the page and try again.
ja: ページを更新して再度お試しください。

en: %s is already active
ja: すでに%sがアクティブの状態です。

en: %s missing or empty
ja: %sが欠けているか空の状態です。

en: (Credit/Debit card)
ja: （クレジットカード / デビットカード）

en: <strong>Almost there!</strong> Just a few more steps to get your site ready for online success.
ja: <strong>あと少し！</strong>オンライン上でサイトを成功させるための準備はあと少しで完了です。

en: <strong>Use built-in payment methods</strong> - no extra plugins needed.
ja: <strong>内蔵された決済方法を使用する</strong> - 追加のプラグインは必要ありません。

en: <strong>Use built-in shipping methods</strong> - no extra plugins needed.
ja: <strong>内蔵された配送方法を使用する</strong> - 追加のプラグインは必要ありません。

en: A minimum order amount
ja: 最低注文金額

en: A minimum order amount AND coupon
ja: 最低注文金額とクーポンの両方

en: A minimum order amount OR coupon
ja: 最低注文金額またはクーポン

en: A theme controls your WordPress site’s appearance and layout, including colors and fonts. You’ll need to build and customize the pages yourself.
ja: テーマは、色やフォントなど、WordPressサイトの見た目とレイアウトを管理します。ページはご自身で作成し、カスタマイズする必要があります。

en: A valid free shipping coupon
ja: 有効な送料無料クーポン

en: Accept payments via credit card. Manage transactions within WordPress.
ja: クレジットカードでのお支払いが可能です。WordPress内で取引を管理しましょう。

en: Access site identity and edit title
ja: サイトアイデンティティにアクセスしてタイトルを編集

en: Action Failed. Try again or contact support. Apologies.
ja: アクションは失敗しました。申し訳ございませんが、再度お試しいただくかサポートまでご連絡ください。

en: Actions
ja: アクション

en: Activate
ja: アクティブ

en: Activate plugin
ja: プラグインを有効にする

en: Active
ja: 有効

en: Add
ja: 追加

en: Add a domain
ja: ドメインを追加

en: Add a new page
ja: 新しいページを追加

en: Add a title
ja: タイトルを追加

en: Add and manage WooCommerce products
ja: WooCommerce商品の追加と管理

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Add domain
ja: ドメインを追加

en: Add plugin
ja: プラグインを追加

en: Add plugins to your site
ja: サイトにプラグインを追加

en: Add product
ja: 商品を追加

en: Add shipping method
ja: 配送方法を追加

en: Add store details
ja: ストアの詳細を追加

en: Add the title of the page, for example, About. Click the Add Title text to open the text box where you will add your title. The title of your page should be descriptive of the information the page will have.
ja: ページのタイトルを追加しましょう。タイトルを追加するテキストをクリックすると、タイトルを追加するためのテキストボックスが開きます。ページタイトルは、そのページが持つ情報を説明するものでなければなりません。

en: Add your first product
ja: 最初の商品を追加

en: Add your first product or service
ja: 最初の商品またはサービスを追加

en: Added
ja: 追加済み

en: Adding a logo is a great way to personalize a website or add branding information. You can use your existing logo or create a new one using the <a href="https://logo.hostinger.com/?ref=wordpress-onboarding" style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6">AI Logo Maker.</a>
ja: ロゴの追加はWebサイトをパーソナライズしたりブランディング情報を追加するのに最適な方法です。当社の<a href="https://logo.hostinger.com/?ref=wordpress-onboarding" style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6">AIロゴメーカー</a>を使用して既存のロゴを使用するか、新しいロゴを作成することができます。

en: Adds Correios shipping methods to your WooCommerce store.
ja: Correiosによる配送方法をWooCommerceストアに追加します。

en: Adiciona PagSeguro como meio de pagamento (com desconto nas taxas oficiais).
ja: PagSeguroを支払い手段として追加してください（税金が免除されます）。

en: Affiliate marketing
ja: アフィリエイトマーケティング

en: All
ja: すべて

en: Allow customers to pick up orders themselves.
ja: お客様による受け取りを許可します。

en: Amazon Pay is embedded directly into your existing web site, and all the buyer interactions with Amazon Pay and Login with Amazon take place in embedded widgets so that the buyer never leaves your site.
ja: Amazon Payは既存のWebサイトに直接埋め込まれています。すべてのAmazon PayおよびAmazonへのログインを介した購入者とのやり取りは埋め込み式ウィジェットで行われるため、購入者がサイトを離れることはありません。

en: An error occurred while deleting the page.
ja: ページの削除中にエラーが発生しました。

en: An unexpected error occurred. Please try again or contact support.
ja: 予期せぬエラーが発生しました。もう一度お試しいただくか、サポートまでご連絡ください。

en: An unexpected error occurred. Please try again.
ja: 予期せぬエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Anteraja Plugin is a WordPress plugin for WooCommerce for integrate Anteraja
ja: Anterajaプラグインは、Anterajaを統合するためのWooCommerce向けのWordPressプラグインです。

en: Apply minimum order rule before discount
ja: 割引適用前に最低注文金額ルールを適用する

en: Are you sure you want to delete this page?
ja: このページを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure?
ja: 本当に実行しますか？

en: Attention:
ja: 注：

en: Automated reports, monitoring tools, site presets, and 1-click ownership transfers – manage all of your projects quickly and easily.
ja: 自動化されたレポート、モニタリングツール、サイトプリセット、1クリックでの所有権移動など、すべてのプロジェクトを迅速かつ簡単に管理できます。

en: Back
ja: 戻る

en: Before publishing, you can preview your created page by clicking on the Preview button. If you are happy with the result, click the Publish button.
ja: 公開前に「プレビュー」ボタンをクリックして、作成したページをプレビューすることができます。仕上がりに問題がなければ「公開」ボタンをクリックしてください。

en: Being reviewed
ja: 審査中

en: Blog
ja: ブログ

en: Browse our vast library of handpicked pre built websites and themes.
ja: 厳選されたウェブサイトとテーマの膨大なライブラリをご覧ください。

en: Build a custom-designed site in minutes with professional templates. You’ll be ready to go live in a few clicks.
ja: プロ仕様のテンプレートを使って、カスタムデザインのサイトを数分で構築。数クリックで本番の準備が整います。

en: Build a professional, custom-designed site in moments. Choose from 140+ templates or use AI.
ja: プロフェッショナルなカスタムデザインのサイトをすぐに構築できます。140種類以上のテンプレートから選ぶか、AIを使いましょう。

en: Build a professional, custom-designed site in moments. Just a few clicks and AI handles the rest.
ja: プロフェッショナルなカスタムデザインのサイトを瞬時に構築しましょう。ここで必要なのは数回のクリックのみで、あとはすべてAIが処理いたします。

en: Build a website from scratch, with the help of pre-built websites or themes.
ja: 事前に用意されたWebサイトやテーマを活用しながら、Webサイトを一から作成します。

en: Business
ja: ビジネス

en: Buy domain
ja: ドメイン購入

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cash on delivery
ja: 代金引換

en: Charge a fixed rate for shipping regardless of the order.
ja: 注文内容にかかわらず、送料を一律に設定します。

en: Check guide
ja: チェックガイド

en: Choice parameter missing or empty
ja: 選択肢のパラメータが欠けているまたは空欄です。

en: Choice parameter missing or invalid
ja: 選択パラメータがないか無効

en: Choose a pre-built website
ja: 事前構築済みサイトを選択

en: Choose a template
ja: テンプレートを選ぶ

en: Choose a theme
ja: テーマを選択

en: Choose another template
ja: 別のテンプレートを選択

en: Choose how you’d like to build your website
ja: Webサイトの構築方法を選択

en: Choose template
ja: テンプレートを選択

en: Choose the ways you'd like to ship orders to customers. You can always add others later.
ja: 顧客への配送方法を選択してください。後から追加することもできます。

en: Close
ja: 閉じる

en: Collect emails from forms on your site and start sending on-brand email campaigns with Hostinger Reach – all powered by AI.
ja: AI搭載型ツール「Hostinger Reach」を使えば、サイト上のフォームから顧客のメールアドレスを収集し、ブランドイメージに合ったメールキャンペーンを始められます。

en: Collect emails from forms on your site and start sending on-brand email campaigns, powered by AI. Start free.
ja: サイト上のフォームから顧客のメールアドレスを収集し、ブランドイメージに合ったメールキャンペーンを始められます。今なら無料でお試しいただけます。

en: Complete
ja: 完了

en: Completed steps
ja: 完了済みのステップ

en: Completed!
ja: 完了しました

en: Configure
ja: 設定

en: Configure the payment options and accept payments with cards, ticket and money of Mercado Pago account.
ja: 支払い方法を設定してカード、チケット、Mercado Pagoアカウントの残高による支払いを受け付けましょう。

en: Congrats, you have connected WooPayments!
ja: おめでとうございます、WooPaymentsに接続しました！

en: Congrats, you're ready to show off your site!
ja: サイトを公開する準備が整いました！

en: Congrats, you’re ready to show off your site!
ja: おめでとうございます、サイトを公開する準備が整いました！

en: Connect
ja: 接続

en: Connect Amazon to site
ja: Amazonをサイトに接続

en: Connect domain
ja: 接続ドメイン

en: Connect domain now
ja: 今すぐドメインを接続

en: Connect your <strong>Amazon Associate</strong> account to fetch API details.
ja: <strong>Amazonアソシエイト</strong>アカウントを接続してAPIの詳細を取得しましょう。

en: Connect your Amazon account to the site
ja: Amazonアカウントをサイトに接続

en: Connect your domain
ja: ドメインを接続

en: Connect your domain first
ja: 先にドメインを紐づける必要があります

en: Connect your domain to Hostinger
ja: Hostingerにドメインを接続

en: Connected a domain
ja: ドメインに接続済み

en: Connected your Amazon account
ja: Amazonアカウントに接続済み

en: Connecting
ja: 接続中

en: Content can be anything you wish, for example, text, images, videos, tables, and lots more. Click on a plus sign and choose any block you want to add to the page.
ja: コンテンツはテキスト、画像、動画、表などの形式で自由に追加できます。「+」をクリックして、ページに追加するブロックを選択してください。

en: Continue
ja: 続ける

en: Continue setup
ja: 設定を続ける

en: Create Chronopost & Mondial relay shipping labels and send them easily.
ja: ChronopostとMondialの中継輸送ラベルを作成して簡単に発送しましょう。

en: Create a logo
ja: ロゴを作成

en: Create a new Page
ja: 新しいページを作成

en: Create a new page
ja: 新しいページを作成

en: Create a site with AI
ja: AIを活用してサイトを作成

en: Create a website with AI
ja: AIでWebサイトを作る

en: Create additional shipment methods in WooCommerce and enable pricing based on cart weight or total.
ja: WooCommerceで追加の配送方法を作成して、カート内の商品の重量や合計金額に基づいた料金設定を有効にしましょう。

en: Create and edit pages or posts
ja: ページや投稿の作成と編集

en: Create new site
ja: 新しいサイトを作成

en: Create site
ja: サイトを作成

en: Create site with AI
ja: AIを活用してサイトを作成

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Current zone
ja: 現在のゾーン

en: Customize the way your site looks and start welcoming visitors.
ja: サイトの外見をカスタマイズして訪問者を迎え入れましょう。

en: DOKU plugin offers a seamless, secure payment solution allowing your customers to choose from various payment methods and complete transactions directly on your WooCommerce store.
ja: DOKUプラグインは、シームレスで安全な決済ソリューションを提供します。顧客は、さまざまな決済方法から選択し、WooCommerceストア上で直接取引を完了できます。

en: Database limit almost reached
ja: データベースの上限に近づいています

en: Database limit reached
ja: データベースの上限に達しました

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete page
ja: ページを削除

en: Describe your idea and watch AI build your site with custom content
ja: あなたのアイデアを説明し、AIがカスタムコンテンツでサイトを構築する様子をご覧ください。

en: Deselect all
ja: すべて選択解除

en: Digital products
ja: デジタル商品

en: Direct bank transfer
ja: 銀行振込

en: Discover add-ons
ja: アドオンの詳細

en: Disk usage limit almost reached
ja: ディスク使用量の上限に近づいています

en: Disk usage limit reached
ja: ディスク使用量の上限に達しました

en: Dismiss
ja: 拒否

en: Do not install plugins
ja: プラグインをインストールしない

en: Do you have any comments/suggestions to improve our AI tools?
ja: 当社のAIツールを改善するためのコメントやご提案はありますか？

en: Do you have any comments/suggestions to improve our WooCommerce onboarding?
ja: WooCommerceのオンボーディングを改善するためのコメントやご提案はありますか？

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain needs setup
ja: ドメインを設定してください

en: Domain propagation can take up to 24 hours. Your domain will propagate automatically, and you don't need to take any action during this time.
ja: ドメインの伝播には最大で24時間かかる場合があります。ドメインは自動的に伝播されますので、この間に特別な操作は必要ありません。

en: Duitku Payment Gateway integrates with your WooCommerce store and lets you accept those payments through our payment gateway.
ja: Duitku Payment Gatewayは、WooCommerceストアと統合することで、決済ゲートウェイを介してユーザーが決済サービスを利用できます。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Home Page
ja: ホームページを編集

en: Edit Page
ja: ページを編集

en: Edit Pages
ja: ページを編集

en: Edit an image
ja: 画像を編集

en: Edit description
ja: 説明を編集

en: Edit post
ja: 投稿を編集

en: Edit post description
ja: 投稿の説明を編集

en: Edit site
ja: サイトを編集

en: Edit site title
ja: サイトのタイトルを編集

en: Efficient site management with WordPress add-ons
ja: WordPressアドオンによる効率的なサイト管理

en: Enter your store details so we can help you set up your online store faster.
ja: オンラインストアの詳細な情報を入力いただくと、より迅速にストアを立ち上げることができます。

en: Epeken All Kurir Plugin is a WordPress plugin for woocommerce to enable shipping methods featuring many shipping companies in Indonesia for Indonesia e-commerce.
ja: Epeken All Kurirプラグインは、インドネシアの主要な運送会社を配送に利用したいインドネシアのECサイトを対象としたWoo Commerce向けWordPressプラグインです。

en: Error:
ja: エラー：

en: Every website needs a domain that makes it easy to access and remember. Get yours in just a few clicks.
ja: すべてのWebサイトには、簡単にアクセスできて覚えやすいドメインが欠かせません。たった数回のクリックで取得できます。

en: Expand your audience with the help of Omnisend. Create email campaigns that drive sales.
ja: Omnisendを活用してオーディエンスを拡大 ー 売上アップにつながるメールキャンペーンを作成しましょう。

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Expires on
ja: 有効期限：

en: Extends WooCommerce with a RedSys gateway.
ja: RedSysの決済サービスでWooCommerceを拡張しましょう。

en: Failed to download theme.
ja: テーマのダウンロードに失敗しました。

en: Failed to install theme.
ja: テーマのインストールに失敗しました。

en: Failed!
ja: 失敗しました

en: Finalizing...
ja: 最終調整中...

en: Find the Media page
ja: メディアページに移動

en: Find the answers you need in our Knowledge Base
ja: ナレッジベースで必要な情報を見つけましょう

en: Finish
ja: 終了

en: Finish Setup
ja: セットアップを完了

en: Finish registration
ja: 登録を完了する

en: Flat rate
ja: 送料一律

en: Follow these steps to complete your setup
ja: 以下の手順に従ってセットアップを完了させましょう

en: Free shipping
ja: 送料無料

en: Free shipping is a great way to increase conversions.
ja: 送料無料はコンバージョンを高める効果的な方法です。

en: Free shipping requires
ja: 送料無料の条件

en: Full Screen Onboarding
ja: 全画面オンボーディング

en: Generate content
ja: コンテンツを生成

en: Generate content with AI
ja: AIを活用してコンテンツを生成

en: Get Discount
ja: 割引を獲得

en: Get a domain
ja: ドメインを取得

en: Get deal
ja: お得に購入

en: Get found on Google
ja: Google検索ランクを向上

en: Get images, text, and SEO keywords created for you instantly – try <strong>AI Content Creator</strong>.
ja: 画像、テキスト、SEOキーワードを瞬時に作成できる<strong>AIコンテンツクリエイター</strong>をお試しください。

en: Get images, text, and SEO keywords created for you instantly.
ja: 画像、テキスト、SEOキーワードを迅速に作成しましょう。

en: Get in touch with our live specialists
ja: ライブサポートの専門家にお問い合わせください

en: Get ready to accept customer payments. Let them pay for your products and services with ease.
ja: 顧客からの支払いを受け取るための準備をして、商品やサービスの支払いがスムーズに進むようにしましょう。

en: Get ready to sell online. Add your first product, then set up payments and shipping.
ja: オンライン販売の準備をしましょう。最初の商品を追加し、支払いと配送を設定します。

en: Get ready to sell online. Add your first product, then set up shipping and payments.
ja: 最初の商品を追加し、配送と支払いの設定を行って、オンライン販売の準備を整えましょう。

en: Get started
ja: 早速始める

en: Get started!
ja: 早速始める！

en: Getting your features ready
ja: 各機能の準備を進める

en: Go to Posts
ja: 投稿に移動

en: Go to WordPress
ja: WordPressに移動

en: Go to the Customize page
ja: カスタマイズページに移動

en: Google Site Kit is an essential plugin that makes sure that potential visitors can find your site on Google.
ja: GoogleのSite Kitは、Google検索でサイトが簡単に見つかるように支援する不可欠なプラグインです。

en: Got it!
ja: 了解

en: Help Center
ja: ヘルプセンター

en: Hey,
ja: やあ、

en: Hide completed
ja: 完了済みの項目を閉じる

en: Hide list
ja: リストを閉じる

en: Hosted services for WooCommerce: automated tax calculation, shipping label printing, and smoother payment setup.
ja: WooCommerceのホスティングサービスでは、自動的な税金計算、配送ラベルの印刷、スムーズな支払い設定がご利用いただけます。

en: Hosting
ja: レンタルサーバー

en: Hosting plan
ja: レンタルサーバープラン

en: Hostinger AI theme is not currently active.
ja: Hostinger AIテーマは現在アクティブではありません。

en: Hostinger Academy
ja: Hostingerアカデミー

en: Hostinger Easy Onboarding WordPress plugin.
ja: Hostinger Easy OnboardingのWordPressプラグインです。

en: Hover over the chosen post to see the options menu. Click on the Edit button to open the post editor.
ja: 選択した投稿にカーソルを合わせるとオプションメニューが表示されます。編集ボタンをクリックして投稿エディターを開きましょう。

en: How could we make it easier to create a new WordPress website?
ja: WordPressのWebサイトを簡単に作成するにはどうすればよいですか？

en: How to Back Up a WordPress Site
ja: WordPressサイトのバックアップ方法

en: How to Build an EFFECTIVE Landing Page with WordPress (2024)
ja: WordPressで効果的なランディングページを作成する方法（2024年）

en: How to Create Your Coming Soon Page in WordPress (2024)
ja: WordPressの近日公開ページの作成方法（2024年）

en: How to Create a WordPress Contact Us Page
ja: WordPressのお問い合わせページの作成方法

en: How to Create a WordPress Website in 10 Minutes Using Hostinger
ja: Hostingerを活用して10分でWordPressサイトを作成する方法

en: How to Import Images Into WordPress Website
ja: WordPressへの画像のインポート方法

en: How to Make a Website (2024): Simple, Quick, & Easy Tutorial
ja: Webサイトの作成方法（2024年）：簡単でわかりやすい短時間のチュートリアル

en: How to Point Domain Name to Web Hosting
ja: ドメイン名をWebホスティングにポイントする方法

en: How to Set Up WordPress SMTP
ja: WordPressでSMTPを設定する方法

en: How would you rate your experience building a website based on a pre-built template? (Score 1-10)
ja: 事前構築されたテンプレートを使用してWebサイトを構築した体験をどのように評価しますか？（1〜10のスコア）

en: How would you rate your experience setting up a WooCommerce site on our hosting?
ja: 当社のホスティング環境でのWooCommerceサイトのセットアップ体験をどのように評価しますか？

en: How would you rate your experience using our AI content generation tools in onboarding? (Scale 1-10)
ja: オンボーディング時に当社のAIコンテンツ生成ツールを使用した体験をどのように評価しますか？（1〜10のスコア）

en: I Bought a Domain, Now What?
ja: ドメイン購入後の次のステップは？

en: If you wish to edit the image, click on the chosen image and click the Edit Image button. You can now crop, rotate, flip or scale the selected image.
ja: 画像を編集する場合は、選択した画像をクリックして「画像を編集」ボタンを押すと、トリミング、回転、反転、拡大縮小ができます。

en: In the left sidebar, click Appearance to expand the menu. In the Appearance section, click Customize. The Customize page will open.
ja: 画面左のサイドバーの「外観」をクリックしてメニューを開き、「カスタマイズ」をクリックするとカスタマイズページが開きます。

en: In the left sidebar, click Site Identity and edit your site title.
ja: 画面左のサイドバーの「サイト情報」をクリックして、サイトのタイトルを編集できます。

en: In the left sidebar, click Site Identity, then click on the Select Site Icon button. Here, you can upload your brand logo.
ja: 画面左のサイドバーの「サイト情報」をクリックして、「サイトアイコンを選択」ボタンをクリックすると、ブランドのロゴをアップロードできます。

en: In the left sidebar, find the Media button. Click on the Library button to see all the images you have uploaded to your website.
ja: 画面左のサイドバーの「メディア」ボタンをクリックします。「ライブラリ」ボタンをクリックすると、Webサイトにアップロードしたすべての画像を表示できます。

en: In the left sidebar, find the Pages menu and click on Add New button. You will see the WordPress page editor. Each paragraph, image, or video in the WordPress editor is presented as a "block" of content.
ja: 画面左のサイドバーの「ページ」メニューをクリックし、「新規追加」ボタンをクリックするとWordPressのページエディターが開きます。WordPressエディターの各段落・画像・動画はコンテンツの「ブロック」として表示されます。

en: In the left sidebar, find the Posts button. Click on the All Posts button and find the post for which you want to change the description.
ja: 画面左のサイドバーの「投稿」ボタンをクリックします。「すべての投稿」ボタンをクリックすると、投稿を見つけて説明欄を変更できます。

en: Increase your sites visibility by enabling its discoverability in the Google search engine.
ja: Google検索エンジンでのランクを向上させることで、サイトの認知度を高めることができます。

en: Inodes limit almost reached
ja: inodeの上限に近づいています

en: Inodes limit reached
ja: inodesの上限に達しました

en: Install Kodee
ja: Kodeeのインストール

en: Install me, so I can help you:
ja: 私をインストールしてください：

en: Install plugin
ja: プラグインをインストール

en: Installation failed
ja: インストールに失敗

en: Installed
ja: インストール済み

en: Installing plugins...
ja: プラグインのインストール中...

en: Installing template...
ja: テンプレートのインストール中...

en: Installing theme...
ja: テーマのインストール中...

en: Invite a Friend, Earn Up to $100
ja: 友人を招待して最大100ドルを獲得

en: Is shipping cost taxable?
ja: 送料は課税対象ですか？

en: It enables a WooCommerce site to accept payments through UPI apps like BHIM, Google Pay, Paytm, PhonePe or any Banking UPI app. Avoid payment gateway charges.
ja: BHIM、Google Pay、Paytm、PhonePeなどのUPIアプリまたは任意の銀行UPIアプリを利用してWooCommerceサイトで支払いを受け取ることで、決済サービスの手数料を回避できます。

en: I’m Kodee – your AI WordPress assistant
ja: 私はKodee - あなたのAIワードプレスアシスタント

en: Just a few more steps to launch your online store
ja: オンラインストアの立ち上げまで残り数ステップです

en: Keep current site
ja: 現在のサイトを維持

en: Knowledge Base
ja: ナレッジベース

en: Laptop
ja: ノートパソコン

en: Learn WordPress
ja: WordPressについて学ぶ

en: Learn more
ja: さらに詳しく

en: Let AI build a website that fit your business needs.
ja: AIに、ビジネスのニーズに合ったWebサイトを作成してもらいましょう。

en: Let AI explore, understand, and interact with your site. All content updates are auto-tracked so AI tools stay in sync with your site’s latest version.
ja: AIがサイトを探索・理解し、やり取りできるようにします。すべてのコンテンツ更新が自動追跡されるため、AIツールはサイトの最新バージョンと常に同期します。

en: Link your Amazon Associates account to your website, start promoting products, and earn rewards. No API key required.
ja: AmazonアソシエイトのアカウントをWebサイトにリンクし、商品のプロモーションを開始し、報酬を獲得しましょう。APIキーは必要ありません。

en: LiteSpeed Cache: How to Get 100% WordPress Optimization
ja: LiteSpeed Cache：WordPressを最大限に最適化する方法

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Loading…
ja: 読み込み中...

en: Local pickup
ja: 店頭受け取り

en: Make sure that your website shows up when visitors are looking for your business on Google.
ja: Googleでサービスや商品を検索したときに、Webサイトが上位に表示されるようにしましょう。

en: Make your site discoverable by AI
ja: AIがサイトを発見しやすくする

en: Manage
ja: 管理

en: Manage shipping
ja: 配送を管理

en: Manage users and permissions
ja: ユーザーと権限の管理

en: Market your business
ja: ビジネスのマーケティング

en: Midtrans-WooCommerce is official plugin from Midtrans. Midtrans is an online payment gateway.
ja: Midtrans-WooCommerceはMidtransの公式プラグインです。Midtransはオンライン決済ゲートウェイです。

en: Minimum spend for free shipping
ja: 送料無料の最低購入金額

en: More info
ja: 詳細はこちら

en: Most popular
ja: 一番人気

en: Nameserver
ja: ネームサーバー

en: Next
ja: 次へ

en: No PHP files found in plugin directory
ja: プラグインディレクトリ内にPHPファイルが見つかりませんでした

en: No default theme available to switch to.
ja: 切り替え可能なデフォルトテーマはない。

en: No pages found.
ja: ページが見つかりません。

en: No plugin image
ja: プラグイン画像なし

en: No plugins found
ja: プラグインが見つかりません

en: No requirement
ja: 要件なし

en: Not connected
ja: 未接続

en: Not interested
ja: 興味なし

en: Not needed
ja: 必要なし

en: Not now
ja: 後で

en: Not purchased
ja: 未購入

en: Not registered
ja: 未登録

en: Nothing found
ja: 何も見つかりませんでした

en: Now <strong>finish setting up</strong> the plugins you've installed.
ja: 次に、インストールしたプラグインの<strong>設定を完了</strong>してください。

en: Onboarding
ja: オンボーディング

en: Onboarding Wordpress being built
ja: WordPressオンボーディングの構築中

en: Online store
ja: オンラインストア

en: Online store setup
ja: オンラインストアの設定

en: Opt-in to receive tips, discounts, and recommendations from the WooCommerce team directly in your inbox.
ja: 登録して、WooCommerceチームからのヒント、割引、おすすめの情報を受け取りましょう。

en: Or use payment plugins
ja: または決済プラグインを使用する

en: Or use shipping plugins
ja: または配送プラグインを使用する

en: Other
ja: その他

en: Page title:
ja: ページタイトル：

en: PayPal's latest complete payments processing solution. Accept PayPal, Pay Later, credit/debit cards, alternative digital wallets local payment types and bank accounts.
ja: PayPalの最新かつ完全な決済ソリューションとしてPayPal、Pay Later（後払い決済）、クレジット / デビットカード、代替デジタルウォレット、地域特有の決済手段、銀行口座がご利用いただけます。

en: Payment methods
ja: 支払い方法

en: Payment plugins
ja: 決済プラグイン

en: Payment settings
ja: 支払い設定

en: Pending email verification
ja: メール認証待ち

en: Pending phone verification
ja: 電話認証待ち

en: Pickup cost
ja: 受け取り手数料

en: Play on YouTube
ja: YouTubeで再生

en: Plugin activation failed
ja: プラグインの有効化に失敗しました

en: Plugin directory not found
ja: プラグインディレクトリが見つかりませんでした

en: Plugin has been succesfully installed and activated
ja: プラグインは正常にインストールされ、有効化されました

en: Plugin installation failed
ja: プラグインのインストールに失敗しました

en: Plugin main file not found
ja: プラグインのメインファイルが見つかりませんでした

en: Plugin sucessfully activated
ja: プラグインの有効化に成功しました

en: Plugin sucessfully installed
ja: プラグインのインストールに成功しました

en: Plugins are apps that can be installed on your WordPress website. Each plugin lets you add a new feature, such as forms, SEO tools, or social media buttons. All of these plugins are free.
ja: プラグインはWordPressサイトにインストール可能なアプリです。各プラグインで、お問い合わせフォーム、SEOツール、ソーシャルメディアボタンなどの新しい機能を追加できます。これらのプラグインはすべて無料です。

en: Pre-built websites and themes
ja: 事前構築Webサイトとテーマ

en: Premium template
ja: プレミアムテンプレート

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview site
ja: サイトをプレビュー

en: Preview website
ja: Webサイトをプレビュー

en: Promote products on your site
ja: サイトで商品を宣伝する

en: Publish the page
ja: ページを公開

en: Recommended for you
ja: おすすめ

en: Recommended plugins
ja: 推奨プラグイン

en: Registered at another provider
ja: 他のプロバイダーに登録中

en: Registering
ja: 登録処理中

en: Registration didn't work
ja: 登録が正常に完了しませんでした

en: Remind me later
ja: 後で思い出す

en: Renew
ja: 更新

en: Restore
ja: 復元

en: Run an Amazon Affiliate site
ja: Amazonアフィリエイトサイトの運営

en: Run email marketing campaigns
ja: メールマーケティングキャンペーンの実施

en: Save
ja: 保存

en: Saving
ja: 保存中

en: Search for a plugin
ja: プラグインを検索

en: Search pages
ja: ページを検索

en: Securely accept payments, synchronize sales, and seamlessly manage inventory and product data between WooCommerce and Square POS.
ja: WooCommerceとSquare POSを連携させることで、安全に支払いを受け取り、売上を同期し、在庫や商品データをシームレスに管理できます。

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select one for best experience
ja: 最適な体験のために1つ選択してください

en: Selected plugins conflict with each other
ja: 選択したプラグインが互いに競合しています

en: Sell products, services and digital downloads. Set up and customize each item to fit your business needs.
ja: 商品、サービス、デジタルダウンロードの販売を行いましょう。ビジネスのニーズに合わせて各項目を設定 / カスタマイズできます。

en: Sell products, services, and digital downloads. Set up and customize each item to fit your business needs.
ja: 商品、サービス、デジタルダウンロードの販売を行いましょう。ビジネスのニーズに合わせて各項目を設定 / カスタマイズできます。

en: Set up Google Site Kit
ja: GoogleのSite Kitを設定

en: Set up Site Kit
ja: Site Kitを設定

en: Set up a payment method
ja: 支払い方法を設定

en: Set up an online store
ja: オンラインストアを設定

en: Set up payment method
ja: 支払い方法を設定

en: Set up payments
ja: 支払いを設定

en: Set up shipping
ja: 配送を設定

en: Set up shipping method
ja: 配送方法の設定

en: Set up your online store
ja: オンラインストアを設定

en: Set up your site
ja: サイトを設定

en: Setting up...
ja: 設定中...

en: Setup <strong>WooCommerce</strong>, add products or services, and start selling today.
ja: <strong>WooCommerce</strong>の設定し商品やサービスを追加して、今すぐ販売を開始しましょう。

en: Setup Google Site Kit
ja: GoogleのSite Kitを設定

en: Setup my online store
ja: オンラインストアを設定

en: Setup website
ja: Webサイトを設定

en: Share your referral link with friends and family and <strong>receive 20% commission</strong> for every successful referral.
ja: 紹介リンクを友人や家族にシェアして、紹介ごとに<b>20％の報酬を獲得</b>しましょう。

en: Ship products with ease
ja: 簡単に商品を配送

en: Shipping cost
ja: 配送料

en: Shipping method saved successfully!
ja: 配送方法が正常に保存されました

en: Shipping methods
ja: 配送方法

en: Shipping option
ja: 配送オプション

en: Shipping plugins
ja: 配送プラグイン

en: Shipping settings
ja: 配送設定

en: Shop locale is empty, please setup store first
ja: ショップの地域情報が設定されていません。まずはストアの設定を完了しましょう。

en: Show list
ja: リストを表示

en: Simpaisa is providing Easy To Integrate Jazzcash & Easypaisa Digital Payment Services.
ja: SimpaisaはJazzcashとEasypaisaデジタル決済サービスを簡単に統合できるサービスを提供しています。

en: Skip
ja: スキップ

en: Smartphone
ja: スマートフォン

en: Something went wrong
ja: エラーが発生しました

en: Sorry, there are activation errors.
ja: アクティベーションエラーが発生しました。

en: Sorry, there are validation errors.
ja: バリデーションエラーが発生しました。

en: Start creating your site
ja: サイトの作成開始

en: Start earning
ja: 今すぐ始める

en: Start from a theme (advanced users)
ja: テーマから始める（上級者）

en: Start promoting
ja: プロモーション開始

en: Start promoting affiliate products and earn rewards. It’s quick and easy to get started.
ja: アフィリエイト商品のプロモーションを開始し、報酬を獲得しましょう。すぐに簡単に始められます。

en: Step category and/or step does not exist.
ja: 手順のカテゴリーまたは手順が存在しません。

en: Store location locale not found
ja: ストアロケーションの地域情報が見つかりませんでした

en: Summarize your store or site performance
ja: 店舗やサイトのパフォーマンスをまとめる

en: Suspended
ja: 一時停止中

en: Tablet
ja: タブレット

en: Take credit card payments on your store using Stripe.
ja: Stripeを使用してストアでクレジットカード決済を有効にしましょう。

en: Take me there
ja: 移動する

en: Take payments in cash upon delivery.
ja: 商品受け取り時に現金で支払いを受け付けます。

en: Take payments via bank transfer.
ja: 銀行振込で支払いを受け取ります。

en: Tell us a bit about your business
ja: ビジネスについて簡単に教えてください。

en: Temporary
ja: 臨時

en: The Hostinger Easy Onboarding plugin requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
ja: Hostinger Easy Onboardingのプラグインには<b>%s</b>以上のPHPバージョンが必要です。

en: The USPS Simple plugin calculates rates for domestic shipping dynamically using USPS API during checkout.
ja: USPS Simpleプラグインは、決済時にUSPS APIを使用して国内配送の料金をリアルタイムに計算します。

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Amazing Friday</span> sale!
ja: 過去最大級の<span style="color: #8C85FF">アメージングフライデー</span>セール！

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Black Friday</span> sale!
ja: 過去最大級の<span style="color: #8C85FF">ブラックフライデー</span>セール！

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Blessed Friday</span> sale!
ja: 過去最大級の<span style="color: #8C85FF">ブレッスドフライデー</span>セール！

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">Cyber Monday</span> sale!
ja: 過去最大級の<span style="color: #8C85FF">サイバーマンデー</span>セール！

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">End of the year</span> sale!
ja: 過去最大級の<span style="color: #8C85FF">年末</span>セール！

en: The biggest ever <span style="color: #8C85FF">White Friday</span> sale!
ja: 過去最大級の<span style="color: #8C85FF">ホワイトフライデー</span>セール！

en: The page was deleted!
ja: ページが削除されました

en: The plugin allows you to accept digital payments from Satispay users.
ja: このプラグインを使用すると、Satispayユーザーがデジタル決済サービスを利用できるようになります。

en: Theme activation failed
ja: テーマの有効化に失敗しました

en: Theme has been succesfully activated
ja: テーマが有効化されました

en: Theme has been succesfully installed
ja: テーマのインストールが完了しました

en: Theme has been succesfully installed and activated
ja: テーマのインストールと有効化が完了しました

en: Theme installation failed
ja: テーマのインストールに失敗しました

en: Theme sucessfully activated
ja: テーマの有効化に成功しました

en: Theme sucessfully installed
ja: テーマのインストールに成功しました

en: There was an error.
ja: エラーが発生しました。

en: These are ready-to-go sites that you can quickly customize to fit your brand and needs. You won’t have to build from scratch.
ja: すぐに使えるサイトで、ブランドや用途に合わせてすばやくカスタマイズできます。ゼロから作る必要はありません。

en: This enables you to accept various payments via Xendit with just a few clicks.
ja: これにより、数回クリックするだけでXenditを介したさまざまな決済サービスを有効化できます。

en: This extension gives you the possibility to use the Colissimo shipping methods in WooCommerce
ja: この拡張機能により、WooCommerceでColissimoの配送方法を使用できるようになります。

en: This field is required
ja: このフィールドの入力は必須です

en: This might take a few minutes
ja: これには数分かかる場合があります

en: Title
ja: タイトル

en: To upload a new image, click on Add New button on the Media Library page and select files.
ja: 新しい画像をアップロードするには、メディアライブラリページの「新規追加」ボタンをクリックしてファイルを選択します。

en: Transfer
ja: 移行

en: Try Omnisend
ja: Omnisendを試す

en: Try again
ja: 再試行

en: Try another search term.
ja: 別のキーワードをお試しください。

en: Try free for 1 year
ja: 1年間無料体験

en: Turn on
ja: オンに切り替え

en: Turn site visitors into loyal customers
ja: サイト訪問者の顧客ロイヤルティを育む

en: Turn site visitors into subscribers
ja: サイト訪問者をメルマガ読者に

en: Tutorials
ja: チュートリアル

en: Unknown error code.
ja: 不明なエラーコード

en: Upload an image
ja: 画像をアップロード

en: Upload your logo
ja: ロゴをアップロード

en: Use a blank site or apply a starter from one of our vendors to get started.
ja: 空のサイトを使うか公式パートナーのスターターを適用して開始します。

en: Use the special discount code <b>ONLYHOSTINGER30</b> to get 30% off on Omnisend for 6 months when you upgrade.
ja: 特別割引コードの<b>ONLYHOSTINGER30</b>を使用すると、Omnisendのアップグレードが6ヶ月間30％オフでご利用いただけます。

en: Verify phone
ja: 電話番号を認証

en: View checklist
ja: チェックリストを表示

en: View completed
ja: 完了済みの項目を表示

en: View less
ja: 表示を減らす

en: View list
ja: リストを表示

en: View more
ja: さらに表示

en: View plugins
ja: プラグインを表示

en: Visit hPanel and connect a real domain. If you already did this, please wait up to 24h until the domain fully connects
ja: hPanelに移動して実際のドメインを接続します。ドメインが完全に接続されるまで最大で24時間かかる場合があります。

en: Wait for domain propagation
ja: ドメインの伝播待ち

en: Want to create a new AI site?
ja: 新しいAIサイトを作成しますか？

en: Want to create a new site on a different template?
ja: 別のテンプレートで新しいサイトを作成しますか？

en: Want to create a new site on a pre-built template?
ja: 事前構築テンプレートで新しいサイトを作成しますか？

en: Want to create a new site?
ja: 新しいサイトを作りますか？

en: We apologize for the inconvenience. The AI content generation process encountered a server error. Please try again later, and if the issue persists, kindly contact our support team for assistance.
ja: ご不便をおかけして申し訳ございませんが、AIコンテンツの生成プロセスでサーバーエラーが発生しました。問題が解決しない場合は、当社のサポートチームまでお問い合わせください。

en: We'll use this information to help you set up your store faster.
ja: この情報は、ストアの設定をより迅速に行うために使用されます。

en: Website URL
ja: WebサイトのURL

en: Website setup
ja: Webサイトの設定

en: Welcome to WordPress!
ja: WordPressへようこそ！

en: What type of products or services will you sell?
ja: どのような商品やサービスの販売を予定していますか？

en: What’s a plugin?
ja: プラグインとは？

en: What’s a pre-built website?
ja: 事前構築サイトとは？

en: What’s a theme?
ja: テーマとは？

en: Where is your store located?
ja: ストアの所在地はどこですか？

en: WordPress tutorials
ja: WordPressのチュートリアル

en: Yes, skip step
ja: はい、手順をスキップします。

en: You are running <b>%s</b> PHP version.
ja: 現在利用中のPHPバージョンは<b>%s</b>です。

en: You can also set up a shipping method without installing additional plugins.
ja: また、追加のプラグインをインストールせずに配送方法を設定することもできます。

en: You can connect a domain to Hostinger by changing the nameservers. Different domain providers are have unique procedures for changing nameservers. Here are Hostinger's nameservers:
ja: ネームサーバーを変更して、ドメインをHostingerに接続できます。ドメインプロバイダーにはそれぞれネームサーバーを変更するための手順があり、以下がHostingerのネームサーバーです：

en: You can see the whole post in the editor. Find the description part and change it to your preferences.
ja: エディターで投稿全体を見ることができます。説明欄を見つけて、自由に変更しましょう。

en: You need to purchase a domain for your website before the preview domain becomes inaccessible. Find a desired website name using a <a style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6" target="_blank" href="https://hpanel.hostinger.com/domains/domain-checker" >domain name searcher.</a >
ja: プレビュー用のドメインがアクセスできなくなる前に、Webサイトのドメインを購入する必要があります。<a style="text-decoration:none; font-weight:bold; color:#673de6" target="_blank" href="https://hpanel.hostinger.com/domains/domain-checker" >ドメイン名検索</a>を使用して、希望するWebサイト名を検索してみましょう。

en: You'll love these great deals that were handpicked just for you.
ja: 厳選特典をご紹介します。この機会をお見逃しなく！

en: You're done setting up your online store!
ja: オンラインストアの設定が完了しました！

en: Your business email
ja: ビジネスメール

en: Your new site will replace the current one. Choose from 140+ professional templates or use AI.
ja: 新しいサイトが現在のサイトを置き換えます。140種類以上のプロフェッショナルなテンプレートからお選びいただくか、AIをご利用ください。

en: Your new site will replace the current one. Choose from 140+ professional templates.
ja: 新しいサイトが現在のサイトを置き換えます。140種類以上のプロフェッショナルなテンプレートからお選びください。

en: Your new site will replace the current one. Use the same description or change it.
ja: 新しいサイトが現在のサイトに置き換わります。同じ説明文を使用するか、変更するかをお選びいただけます。

en: Your progress
ja: 進捗状況

en: Your store name
ja: ストア名

en: Your website failed to build. Please try again.
ja: Webサイトを構築できませんでした。もう一度お試しください。

en: Your website is already published and can be accessed using Hostinger free temporary subdomain right now. Here is the current URL of your website:
ja: Webサイトはすでに公開されており、Hostingerの無料の一時サブドメインを使用してすぐにアクセスできます。こちらが現在のWebサイトのURLです：

en: Your website is ready
ja: Webサイトの準備が完了しました

en: conflicts with
ja: と競合：

en: hPanel - Billing
ja: hPanel - 請求

en: hPanel - Home
ja: hPanel - ホーム

en: hPanel - Websites
ja: hPanel - Webサイト

en: in terms of functionality.
ja: （機能面で）

en: 👋 Welcome to WordPress
ja: 👋 WordPressへようこそ
